English version
 

 

O projektu Autoři Objekty Prostory Malostranské besedy Fotogakerie Napsali o nás Pro média Pro školy
Vstupné Otevírací doba Kontakt
 
O PROJEKTU

Výstava Vikýře PLAY v Malostranské besedě navazuje na dlouhodobý projekt ORBIS PICTUS PLAY autorů Jiřího a Radany Waldových. Základem projektu, který měl svou premiéru v roce 2006 v Paříži, jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra, Golem, PLAY a Sensorium inspirované dílem humanistického myslitele Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Výstavy jsou připravovány podle umělecké koncepce Petra Nikla
ve spolupráci s českými a zahraničními umělci. Od roku 2000 je zhlédlo více než
2,5 milionu návštěvníků po celém světě. Jednotlivé expozice se snaží rozvíjet imaginaci, tvořivost a fantazii prostřednictvím interaktivních nástrojových objektů. Jednotlivé instrumentální soubory se zaměřují zejména na fenomén hry – na kreativní poznávání světa i sebe sama skrze vlastní smysly.

Exponáty jsou nástroje, z nichž tvůrčí dílo vzniká teprve po zapojení aktivní fantazie diváka. Jsou to tedy jakési biostroje na kreativitu. Projekt tak nejenom zrcadlí sílu tvořivé touhy po poznání, ale dokazuje, že fenomén hry dokáže fungovat jako univerzální komunikační prostředek bez ohledu na národnost, náboženství či věk,
a tím zhmotňuje a rozvíjí nadčasové myšlenky Jana Amose Komenského.

Výstava Vikýře PLAY je umělecky koncipována Petrem Niklem jako dlouhodobý proměnlivý inventář herních instalací a nástrojů, speciálně připravených pro vybrané sály, místnosti a podkroví Malostranské besedy. Tak jako všechny předešlé expozice projektu ORBIS PICTUS PLAY, je i výstava Vikýře PLAY plně interaktivní a svými nástrojovými objekty reagující na dané prostředí. Malostranská beseda se tak stává okem i uchem Malostranského náměstí.

Tato koncepce vytváří předpoklad pro vznik hravého prostoru pro společné trávení
volného času pro rodiny s dětmi, vzdělávání žáků a studentů ze škol všech
úrovní, ale i pro zapojení firemní klientely (možnost uspořádání firemních akcí, školení zaměstnanců nebo kurzů teambuildingu přímo v prostorách výstavy – pro více informací kontaktujte organizátory).